باشگاه فوتبال تراکتور که در میان هواداران خود به نام تیراختور و تراکتور آذربایجان شناخته می‌شود یک  باشگاه فوتبال در شهر تبریز،  ایران  است. این تیم در سال ۱۳۴۹ با پشتیبانی کارخانهٔ  تراکتور سازی در شهر تبریز بنیان‌گذاری شد و از سال ۱۳۸۸ تا اردیبهشت سال ۱۳۹۷ در مالکیت  سپاه  عاشورا بود. این باشگاه در خرداد ۱۳۹۷ و در یک مزایده، به  محمد رضا زنوزی مطلق  واگذار شد

تراکتور پرتماشاگرترین تیم لیگ برتر در فصل‌های  نهم ، دهم ،  یازدهم ، دوازدهم ،  چهاردهم و هیجدهم  است. همچنین در لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۶ پرطرفدارترین تیم انتخاب شد. به گفتهٔ مدیر باشگاه تراکتور این تیم در سال ۱۳۸۹ حدود ۴۸۲ هزار هوادار رسمی داشته که چندین برابر هوادران ثبت‌شدهٔ  رئال مادرید یکی از باشگاه‌های پرطرفدار دنیا، است. این باشگاه پیشتر تعداد تماشاگر ثابتی در ورزشگاه و هوادارانی در داخل تبریز داشت؛ اما اکنون هواداری از این تیم به سراسر آذربایجان و برخی شهرهای دیگر ایران رسوخ کرده‌است به گونه‌ای که در چندین بازی در چارچوب  لیگ برتر استادیوم‌های استانهای  البر و قزوین ،  قم و گیلان  نیز در برخی بازی‌ها پذیرای هواداران پرتعداد تراکتور بوده‌اند، مشخصا هواداران تراکتوری پس از راهیابی به لیگ برتر در سال ۸۸ حضور پرشماری در  ورزشگاه آزادی تهران  و در برابر سرخابی‌های این شهر داشته‌اند.

هواداران این تیم همچنین در طی چند بازی شعارهایی دربارهٔ خشک شدن  دریاچه ارومیه  سر داده و عده‌ای از آنان با پرچم‌های این تیم در ساحل دریاچه حاضر شده‌اند.  تراکتور به کمپین «به امید احیای دریاچه ارومیه» پیوسته‌است و در لیگ شانزدهم با شعارهایی با مضمون حمایت از احیای  دریاچه ارومیه  به میدان می‌رود.

«تیراختور ایفتیخاریمیز»

ظفر مارشین چالان بیزیک. قهرمانلیق بیزیمکی دیر آذربایجان دیاریمیز ادب ،شرف شوعاریمیز

بیرلیک گۆجون اینانمیشیق چوخ مئیدانلار دوْلانمیشیق آذربایجان دیاریمیز ادب، شرف شوعاریمیز

دونیا بوْیو قالان بیزیک ایرانا باش اوْلان بیزیک تیراختور ایفتیخاریمیز تیراختور ایفتیخاریمیز(۲)

داغلار کیمی دایانمیشیق ایفتیخارلار قازانمیشیق تیراختور ایفتیخاریمیز تیراختور ایفتیخاریمیز(۲)

 

مسکن یاب تبریز

مسگن در تبریز